sobota, 10 listopada 2012

"Tron Półksiężyca" Saladin Ahmed

Tytuł: "Tron Półksiężyca"
Autor: Saladin Ahmed
Ilość stron: 366
Cena: 19,90 zł
Moja ocena: 6+/10


Już bardzo długo nie czytałam niczego "fantastycznego", tak więc swój głód postanowiłam nasycić najnowszą powieścią Saladina Ahmeda . Pamiętasz może jak będąc małym dzieckiem pragnąłeś słuchać strasznych opowiadań i oglądać przerażające filmy mimo zakazów rodziców? Z "Tronem Półksiężyca" możesz jeszcze raz poczuć tamten klimat i wysłuchać kolejnej strasznej bajki, a zarazem zająć się na dobre dwa wieczory lekką i niewymagającą lekturą.

Adulla to stary i zmęczony życiem łowca Ghulli, który chciałby w końcu przejść na długo oczekiwaną i zasłużoną emeryturę. Jednak los przygotował dla niego zupełnie inny scenariusz. Otóż jego ojczyźnie zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo. Wygnaniec, o którym już pewnie wszyscy mieszkańcy zapomnieli próbuje zawładnąć starą, ale bardzo potężną mocą. Nasilające się ataki ghuli nie dają Adulli wytchnienia, tak więc nie mając większego wyboru postanawia on wyruszyć w misję ze swoim uczniem, dziewczyną o niezwykłych zdolnościach oraz starym przyjacielem - magiem i jego żoną na ratunek Dhamsawaatowi.Pierwszą rzeczą jaka wrzuciła mi się oczy podczas czytania "Tronu Półksiężyca" to charakterystyczne stworzenie świata, w którym państwo i religia są nierozłączne. Początkowo bardzo irytowały mnie cytaty z "Niebiańskich rozdziałów" przytaczane niemalże przy każdej sposobności, ale jednak po zagłębieniu się w treść zrozumiałam, iż to właśnie religijność w każdej sferze życia nadaje oryginalności i jest istotnym, a co najważniejsze interesującym elementem fabuły.

Kolejnym atutem powieści jest osobliwa atmosfera, dzięki której możemy poczuć tajemniczy klimat, a czasami nawet dreszczyk emocji. "Tron Półksiężyca" podzielony jest na 3 części, a każda z nich zaczyna się od pewnego wstępu, w którym były opisane tortury pewnego człowieka. Aż do samego końca zastanawiałam się kto to jest i co z tego wyniknie :) Co więcej, szczególnie przy końcu autor zapewnia czytelnikom mnóstwo wrażeń, gdyż dzieje się bardzo wiele w jednym czasie. Tak więc nikt nie powinien się nudzić podczas lektury "Tronu Półksiężyca".

Jeżeli chodzi o styl autora to muszę przyznać, iż przypadł mi do gustu. Czasami może wypowiedzi są w dosyć nietypowy sposób sformułowane, ale myślę, że dodaje to w pewnym sensie uroku. Natomiast mówiąc o bohaterach nie mogę nie wspomnieć o tym, że wydawali mi się ździebko mdli. Po pierwsze to bardzo mało Saladin Ahmed pisał o charakterze i wyglądzie postaci. Szkoda, bo myślę, że miał tutaj duże pole do popisu. Jedynie Adulla wydawał mi się dopieszczony w najdrobniejszym szczególe. Za to duży plus, ponieważ zaprzyjaźniłam się z miłym dziadziusiem :)

Podsumowując, uważam, że "Tron Półksiężyca" to dobra książka, którą można z przyjemnością wziąć do ręki w wieczory, gdy masz już dość czytania opasłych tomisk, pisanych ciężkim językiem lub totalnych gniotów literackich. Może nie jest to lektura, która zachwyci liczne grono czytelników, ale myślę, że każdy, kto zapozna się z jej treścią będzie ją mile wspominał. Polecam.

Za książkę bardzo dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka :)


7 komentarzy:

 1. Chyba jednak nie dla mnie. Nie przepadam za takimi książkami:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Okładka jest świetna, podoba mi się bardzo :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę, że u Szarikowa nowy wystrój. :) Odjechany w kosmos. :D Achh, też mam głód fantasy! Ale muszę skończyć pozaczynane, nie fantastyczne książki...

  Zgłosiłam Cię do zabawy Liebster Blog. :) Zachęcam do udziału, bardzo fajna akcja. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ależ się gwiezdnie zrobiło. Fajny szablon :)

  Książka tym razem nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapraszam na blogową zabawę :)
  http://wiedzminka-ciri.blogspot.com/2012/11/liebster-blog.html#comment-form

  OdpowiedzUsuń
 6. Książkę mam w planach ale na pewno tych dalszych:)

  OdpowiedzUsuń

Drogi gościu!
Skoro odwiedziłeś mojego bloga zostaw po sobie jakiś ślad. Będzie mi bardzo miło :)

You might also like:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...