piątek, 26 października 2012

"Pan Ibrahim i kwiaty Koranu" Erick - Emmanuel Schmitt


Tytuł: „Pan Ibrahim i kwiaty Koranu”
Autor: Eric Emmanuel Schmitt
Ilość stron: 64
Cena: 19,90
Moja ocena: 6,5/10

„Pan Ibrahim i kwiaty Koranu” to króciutka opowieść, ale moim zdaniem zasługująca na uwagę. Historia opowiada o spotkaniu nastoletniego Mojżesza (Momo) ze starym sklepikarzem Ibrahimem. Starszy Pan, który w oczach Momo uchodzi za wszechwiedzącego, wdaje się w rozmowy z chłopcem i wkrótce zostaje jego najlepszym i jedynym przyjacielem. Obydwoje świetnie się rozumieją, a ich historia jest pełna niespodziewanych zwrotów.

Losy bohaterów jak to bywa w powieściach Schmita rządzą się własnymi prawami – nigdy nie wiesz jak się potoczą. Niekiedy zakończenia są tak absurdalne, że aż śmieszne. Ale to właśnie tymi krótkimi ironicznymi opowiastkami pisarz urzekł tak szerokie grono odbiorców (w tym od niedawna także i mnie). Jego niepowtarzalny styl i atmosfera, którą potrafi po mistrzowsku wykreować zapadają na długo w pamięć czytelnika. Język pisarza jest bardzo przyjemny i lekki – jego książki czyta się w jeden wieczór.

Początkowo nie byłam przekonana do twórczości Ericka Emanuela Schmitta, ale z czasem zyskał on moją sympatię. Mimo że raczej rzadko czytam powieści obyczajowe, to do utworów tego autora czuję sentyment. Króciutkie, zabawne, a czasem wzruszające, pouczające i mądre – to najlepsza charakterystyka „Pana Ibrahima i kwiatów Koranu”, który nie należy do czołówki moich ulubionych opowiadań, co nie zmienia faktu, że czerpałam niejaką przyjemność z jego czytania. Polecam na odstresowanie w długie, przygnębiające, jesienne wieczory.


10 komentarzy:

 1. Czytałam "Oscara" i "Zapasy z życiem" tego autora i obie książeczki mnie zachwyciły. Styl pisarza jest lekki, trochę efemeryczny, prosty, a jednocześnie historyjki zawierają w sobie głębokie prawdy, których autor nie zapodaje tak łopatologicznie jak np. Coelho. Przyznaję, że o ww książce nie słyszałam, ale brzmi zachęcająco i z przyjemnością po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. mnie chyba ta opowieść nie wciągnie. jakoś nie kusi :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię Schmitta więc i zapewne po tą książkę kiedyś sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam kiedys "Oskara" i bardzo miło go wspominam. Myślę że i po tą książkę będę.musiała sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię twórczość Schmitta, ale przyznam, że opowiadanie "Pan Ibrahim i kwiaty Koranu" jakoś do mnie nie przemówiło. Dziwna historia, zdecydowanie za bardzo przerysowana, przesadzona.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety ale to nie moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kiedyś zaczytywałam się w książkach tego autora. Dziś mnie okropnie drażnią i sama tak do końca nie wiem dlaczego :/

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak na razie z twórczości tego pana poznałam tylko "Oskara i panią Różę" oraz właśnie tę książkę. Koniecznie muszę przeczytać pozostałe powieści autora:)

  OdpowiedzUsuń
 9. czytałam jedną książkę tego autora i chętnie skuszę się na kolejne :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi gościu!
Skoro odwiedziłeś mojego bloga zostaw po sobie jakiś ślad. Będzie mi bardzo miło :)

You might also like:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...